• Türkçe
  • English

Romanya’nın tramvayları Türkiye’de üretiliyor 30.06.2020

Romanya’nın tramvayları Türkiye’de üretiliyor

Türkiye’nin teknoloji üreten önde gelen kuruluşlarından olan Durmazlar Makina’nın gücü ve teknolojik desteğiyle Türkiye’de ilk defa tramvay üretimini gerçekleştiren Durmazlar Raylı Sistemler, Polonya’nın Olsztyn şehri için ürettiği tramvaylardan sonra şimdi de Romanya’nın Resita kenti için üretime başlıyor.

 

2009 yılında AR-GE çalışmalarına başlayan ve kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin İstanbul, Bursa, Samsun ve Kocaeli gibi önde gelen şehirleri için hafif raylı sistem araçları ve tramvaylar üreten Durmazlar, Polonya’nın Olsztyn şehri için ürettiği tramvayları 2020 yılının ilk aylarında göndermeye başladıktan sonra bu defa Romanya’nın Resita şehri için üretime geçiyor.

 

25 Haziran Perşembe günü internet üzerinden düzenlenen  imza törenine Resita Belediye Başkanı Ioan Popa ve bölüm direktörü Gratian Dobre, Türkiye Cumhuriyeti Romanya büyükelçisi Füsun Aramaz ve ticari ateşesi Sude Gürcan, Durmazlar Romanya Temsilcileri AAR Anadolu Automobil Rom s.r.l. adına Hüseyin Akyol, Serhat Hazinedar ve Magda Pesu katıldı.

 

Durmazlar Holding adına ise Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, Yönetim kurulu Başkan yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik, Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Durmaz ve firma yöneticileri toplantıda yerini aldı.

 

Yaşadığımız olağanüstü durumlar nedeniyle online olarak gerçekleşen imza töreninde konuşan Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Füsun Aramaz; “Bugün burada olmaktan çok mutluyuz. Durmazlar Ailesi’ni bu önemli başarıları için tebrik ediyorum. Bu dönemden sonra hep birlikte burada görüşmeyi umut ediyorum” diye konuştu.

 

İmza töreninde söz alan Resita Belediye Başkanı Ioan Popa ise “Birçok ülkede araştırma yaptıktan sonra Durmazlar ile yol almaya karar verdik. Mevcut koşullar nedeniyle gidemediğimiz üretim alanına en kısa sürede bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

 

Daha sonra söz alan Fatma Durmaz Yılbirlik “Bütün dünyanın maruz kaldığı bu zor koşullardan çıkmanın en doğru yolu üretim yapmak. Türkiye ve Romanya olarak attığımız bu imzaların hepimize umut vermesini diliyorum” derken, Hüseyin Durmaz ise Durmazlar’ın bugüne kadar yüksek teknolojiyi kullanarak başardığı işlerden söz etti. Törende söz alan Sinan Durmaz da “Yaptığımız bu iş birliği nedeniyle çok mutluyuz, hepimize hayırlı olsun” dedi.

 

İmzalanan sözleşme çerçevesinde Resita için özel olarak tasarlanan 13 adet  çift yönlü tramvay aracı  2 yıl içinde hizmet vermeye başlayacak.  Modern ve etkileyici bir tasarıma sahip olan araçlar 135 yolcu kapasitesine sahip olacak.