Tramvayda Sıkıntı Yok 04.09.2013
Tramvayda Sıkıntı Yok 04.09.2013

OLAY GAZETESİ (04.09.2013)

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tramvayın test sürüşlerinin sorunsuz devam ettiğini belirterek, “Araçlar rampayı artık yan kapasite ile çıkıyor” dedi Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’nin Bursa caddelerinde test sürüşleri devam ediyor. Kent Meydanı-Heykel arasını 20 dakikada alacak 38 tonluk İpekböceği’nde her gün 19 tonluk kum torbalarıyla test sürüşleri yapılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, araçla ilgili en küçük bir sıkıntının olmadığını, emsallerine göre saat gibi çalışan araçların hizmete alınacağını belirterek, “İlk günlerde raylardaki temizlikten dolayı bazı sıkıntılar olmuştu. Şimdi sorunsuz olarak test sürüşleri yapılıyor. Her türlü başlıyor. Dünya çapında ‘onay’ verildikten sonra bu aşamaya geldik. Rampayı artık araçlarımız yan kapasite ile çıkıyor. 400 kv’lık motorun yarısı çalışsa bile 200 yolcuyla rampayı çıkabiliyor. Çeyrek gazla çıkıyor. Bu testlerle görülmüş oldu. Mükemmel bir sonuç elde edildi. Türkiye ve Avrupa’da olmayan yüzde 8,2’Iik eğim aşıldı. Bunda da en ufak sıkıntı yaşanmadı” dedi.

Gece yoğunluklu 25-30 test sürüşü yaptıklarını anlatan Altepe, ‘ekim başı gibi yolculu seferleri başlayacağız. Belirli kilometre şartı var. İlk tramvayı 7 bin kilometreyi tamamladıktan sonra yolculu taşıyabiliyorsunuz. Dünya standartlarına uygun testlerden geçiyor. Diğer araçlar bunun kadar teste tabi tutulmayacak. İkinci vagon bugün yarın gelecek. 4 araçla başlayıp kısa zamanda 6 araca çıkacağız. Bir araç 282 yolcu taşıyor. 5 dakikada bir sefer olacak. Kısa zamanda 6 araç her gün 15-20 bin kişi taşıyacak. Tam kapasite ile 40 bin kişi taşıyabiliyoruz. 50 kuruşa yolcu taşıyacağız” diye konuştu.